Relacja

„Chciałam podziękować za możliwość uczestniczenia we wczorajszym wydarzeniu ( i nie ma w tym słowie przesady). Nawet się nie spodziewałam, że wizyta w Muzeum będzie dla moich uczniów tak wielkim przeżyciem. (Myślę, że zyskali Państwo grupę fanów.) Nigdy dotąd żaden poruszany temat, żaden pokazywany film (a prowadzę też u nich ścieżkę edukacji filmowej), nie zrobił na nich takiego wrażenia. Dla mnie też było to wielkie, pozytywne zaskoczenie, że o tak mi obcym temacie jak sport można zrobić tak poruszający, emocjonalny film dokumentalny. Jeszcze raz dziękuję za pamięć o mnie przy okazji wszelkich imprez filmowych.”

Z wyrazami szacunku – Magda Cząstka
(nauczycielka w Szkole Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata)

Podczas Festiwalu Filmów Piłkarskich na 18 projekcjach zostało wyświetlonych 9 tytułów: 7 dokumentów, 2 fabuły, 8 filmów z zagranicy, 1 polski. 4 filmy podczas festiwalu miały polską premierę.

Tytuły, które zaprezentowaliśmy publiczności to:

1. Take the Ball, Pass the Ball, reżyseria: Duncan McMath (2018) Wielka Brytania – polska premiera; film, poza tym, że został pokazany na otwarcie, był prezentowany zorganizowanym grupom szkolnym.
  2. Maradonapoli, reżyseria: Alessio Maria Federici (2017) Włochy – polska premiera;
  3. Mi Mundial, reżyseria: Carlos Andrés Morelli (2017) Urugwaj, Brazylia, Argentyna  – polska premiera;
  4. Un Giorno All’Improvviso / If Life Gives You Lemons, reżyseria: Ciro D’Emilio (2017) Włochy – polska premiera, film brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Anna Foglietta była nominowana w kategorii najlepsza aktorka;
  5. Boiska wolności / Fields of Freedom, reżyseria: Naziha Arebi (2018) Wielka Brytania, Libia;
  6. Budda, nastolatki i piłka nożna / The Next Guardian, reżyseria: Dorottya Zurbó, Arun Bhattarai (2017) Węgry, Holandia, Bhutan
  7. Crazy for football:  The Craziest World Cup, reżyseria: Volfango De Biasi (2017) Włochy
  8. Maciej Szczęsny – ja, bramkarz, reżyseria: Rafał Nahorny (2018) Polska
  9. W środku wulkanu / Inside a Volcano: The Rise of Icelandic Football, reżyseria: Sævar Guðmundsson (2016) Islandia.

Konferencja prasowa zapowiadająca festiwal z udziałem mediów ogólnopolskich i lokalnych, głównie dziennikarzy sportowych. W konferencji wzięli udział: ze strony Miasta – pani prezydent Hanna Zdanowska, ze strony Fundacji Piłkarstwa Polskiego – senator Andrzej Person i Wojciech Gąssowski.

Otwarcie Festiwalu z udziałem Przewodniczącego Rady Fundacji Andrzeja Persona i Agnieszki Olesińskiej i Władysława Puchalskiego– członków zarządu Fundacji Piłkarstwa Polskiego, oraz Krzysztofa Piątkowskiego, wiceprezydenta Miasta Łodzi, prowadzone przez Jakuba Wiewiórskiego, zastępcę dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Sesje Q&A

z Andrzejem Personem po projekcji filmu „Take The Ball Pass The Ball”.

z Tomaszem Łapińskim, dla którego punktem wyjścia była powieść „Szmata”

z Piotrem Dumanowskim po projekcji filmu „Maradonapoli”

moderowane były przez Mateusza Święcickiego

Strefa gier z konsolami XBOX z piłkarską grą FIFA – dzięki uprzejmości Microsoft.

W pokazach filmu Take the Ball, Pass the Ball dla grup zorganizowanych uczestniczyło 385 dzieci z łódzkich szkół.

Dyrektor artystyczny Festiwalu – Jakub Wiewiórski

Spot festiwalu przygotował Adrian Duda z Łączy Nas Piłka

Dziękujemy partnerom i sponsorom Festiwalu 2019.

Do zobaczenia na Festwialu 2020.