Festiwal 2018

Festiwal Filmów Piłkarskich 2018

DRUGA EDYCJA FESTIWALU FILMÓW PIŁKARSKICH ZA NAMI

O futbolu można pięknie pisać, rozprawiać czy malować. To znakomity pryzmat, punkt wyjścia do opowiadania o świecie. W ostatni weekend maja w Warszawie udowodniliśmy, że na bazie piłki nożnej można stworzyć też znakomite kino dokumentalne.

Druga edycja Festiwalu Filmów Piłkarskich dobiegła końca. Kurz opadł, popcorn został sprzątnięty z podłogi, a nagroda trafiła w ręce laureata. Głosowanie publiczności dość niespodziewanie wygrał film „Kenny”, Stewarta Sugga, opowiadający o losach jednej z największych gwiazd brytyjskiego futbolu – Kennym Dalglishu, który jest legendą przez wielkie „L” dla kibiców z czerwonej części Liverpoolu. Piszemy, że wygrał niespodziewanie, bo jednak konkurencja była całkiem solidna.

Niesamowita historia piłkarskiego Nikodema Dyzmy z Brazylii, nazywanego „Kaiserem”, losy dwóch Somalijczyków marzących o wielkiej karierze z filmu „Men In The Arena” czy w końcu świetnie zrealizowane i poprowadzone „Zapracować na puchar” – to była ścisła trójka największych faworytów, jeszcze przed rozpoczęciem Festiwalu, przynajmniej w oparciu o werdykty, jakie zapadały na zagranicznych imprezach o podobnym charakterze.

Wokół „Kenny’ego” udało się jednak stworzyć wyjątkową aurę. Projekcja zaplanowana tuż przed finałem Ligi Mistrzów, w którym Liverpool zmierzył się z Realem Madryt, sprawiła, że na sali pojawili się sympatycy „The Reds”, szczerze poruszeni filmową historią legendy. Swoje post scriptum dopisało też życie. Dwa tygodnie po Festiwalu brytyjska Królowa Elżbieta II, nadała Kenny’emu Dalglishowi tytuł szlachecki, który dzisiaj jest już sir Kennym.

Świetnym uzupełnieniem sekcji głównej Festiwalu, okazały się być pokazy specjalne dla najmłodszych widzów, którzy tłumnie przybyli do Kinoteki aby obejrzeć trzy filmy z poważnymi zawodnikami w rolach głównych: „Ronaldo”, „Wśród Trójkolorowych” i „Chcę więcej”.

Cieszymy się, że nasza impreza – choć wciąż ma charakter bardziej edukacyjny, niż komercyjny – po raz kolejny pokazała, że piłka nożna, to nie tylko potyczki atletów, oklaskiwanych z trybun przez tłumy. To przede wszystkim źródło fantastycznych historii.

Pobierz program

Organizator: Fundacja Piłkarstwa Polskiego.

Patronat: Polski Związek Piłki Nożnej.

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Warszawy.

Partnerzy: UEFA Foundation. Murapol.