Puchar oldbojów
Puchar oldbojów

OLDBOJÓW
PUCHAR

PUCHAR OLDBOJÓW WOJEWÓDZKICH ZWIĄZKÓW PIŁKI NOŻNEJ
I. ZASADY OGÓLNE
- Organizatorem Pucharu Oldbojów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej jest Fundacja Piłkarstwa Polskiego.
- Organizatorem odpowiedzialnym za właściwą organizację rozgrywek jest Komisja Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego Polskiego Związku Piłki Nożnej.
- Drużyny biorące udział w finale Pucharu otrzymają puchary i medale ufundowane przez FPP. Drużyna, która zajmie I miejsce otrzyma medale złote, II miejsce – medale srebrne, natomiast zdobywcy III i IV miejsca – medale brązowe.
- Puchar Oldbojów będzie rozgrywany w następujących terminach:
– do 31 maja 2022 r.– zgłoszenia do udziału w rozgrywkach.
– do 30 września 2022 r. – eliminacje na szczeblu makroregionu. Zwycięski zespół kwalifikuje się do rundy finałowej turnieju.
– do 15 października 2022 r. – runda finałowa pomiędzy zwycięzcami czterech grup eliminacyjnych (w turnieju biorą udział cztery drużyny, rozgrywki systemem każdy z każdym).
- W rozgrywkach krajowych mogą uczestniczyć zawodnicy, którzy w dniu rozegrania przez zespół pierwszego meczu rundy eliminacyjnej mają ukończone 42 lata.
- Listy zawodników są potwierdzane przez Wojewódzki ZPN.
- W rozgrywkach biorą udział reprezentacje Wojewódzkich ZPN, które zgłoszą się do rozgrywek. Udział w rozgrywkach nie jest obowiązkowy. Zgłoszenia należy przesyłać w terminie do 31 maja 2022 roku do Komisji Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN oraz jednocześnie do Związku prowadzącego rozgrywki danej grupy eliminacyjnej.
- Rozgrywki eliminacyjne odbywają się w grupach makroregionalnych, wg następującego podziału:
a) grupa I obejmuje drużyny z terenu województw: mazowieckiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Warmińsko – Mazurski Związek Piłki Nożnej.
b) grupa II obejmuje drużyny z terenu województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej.
c) grupa III obejmuje drużyny z terenu województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Lubuski Związek Piłki Nożnej.
d) grupa IV obejmuje drużyny z terenu województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Podkarpacki Związek Piłki Nożnej. - System rozgrywek eliminacyjnych ustalają zainteresowane związki.
- Gospodarzem turnieju finałowego jest Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.
- W imieniu Komisji Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN przebiegiem rozgrywek kierować będzie Komisja Techniczno–Dyscyplinarna.
II. FINANSOWANIE
- Koszty związane z organizacją turnieju finałowego w wysokości 160.000 złotych brutto ponosi FPN.
- FPN ponadto przyzna dofinansowanie Wojewódzkim ZPN w wysokości:
a) każdy Wojewódzki ZPN ( uczestniczący w rozgrywkach eliminacyjnych ) – 10.000 złotych brutto,
b) Wojewódzki ZPN ( organizator turnieju eliminacyjnego ) – 10.000 złotych brutto,
c) każdy Wojewódzki ZPN ( uczestniczący w rozgrywkach finałowych ) – 10.000 złotych brutto. - Środki określone w rozdz. II pkt. 2 lit a i c są związane z przygotowaniem drużyn do rozgrywek eliminacyjnych i finałowych.
III. TURNIEJ FINAŁOWY
- Rozgrywki rundy finałowej po dokonaniu losowania zastaną rozegrane według następującego harmonogramu:
a) dzień 1 – przyjazd i odprawa techniczna
b) dzień 2 – zespoły 1 – 4 i 2 – 3;
c) dzień 3 – 4 – 3 i 1 – 2;
d) dzień 4 – przerwa
e) dzień 5 – zespoły 2 – 4 i 3 – 1. - Za każde rozegrane spotkanie przyznaje się punkty w zależności od uzyskanego wyniku:
a) 3 pkt za zwycięstwo;
b) 1 pkt za remis;
c) 0 pkt za porażkę. - W rozgrywkach finałowych kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów.
- W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie drużyny o zajętym miejscu decydują:
a) liczba punktów w spotkaniu pomiędzy tymi drużynami tj. wynik bezpośredniego meczu
b) przy dalszej równości korzystniejsza różnica bramek we wszystkich rozegranych spotkaniach;
c) przy dalszej równości większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach;
d) przy dalszej równości rezultat rzutów karnych wykonywanych zgodnie z zasadami określonymi w ust 6; - W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez więcej niż dwa zespoły o zajętym miejscu decydują:
a) liczba zdobytych punktów w spotkaniach między zainteresowanymi drużynami;
b) przy dalszej równości korzystniejsza różnica bramek z tych spotkań;
c) przy dalszej równości większa liczba strzelonych bramek w spotkaniach między zainteresowanymi drużynami;
d) przy dalszej równości korzystniejsza różnica bramek ze wszystkich spotkań;
e) przy dalszej równości większa ilość zdobytych bramek we wszystkich spotkaniach;
f) przy dalszej równości o kolejności zespołów decyduje losowanie. - Po spotkaniach zakończonych wynikiem nierozstrzygniętym sędzia zawodów zarządza wykonanie rzutów karnych według ogólnie przyjętych zasad (każda drużyna wykonuje po 5 karnych, przy wyniku nierozstrzygniętym drużyny wykonują na przemian po jednym karnym, aż do wyłonienia zwycięzcy). Prawo do wykonywania rzutów karnych mają wszyscy zawodnicy, którzy przebywali na polu gry w chwili zakończenia zawodów. Wynik rzutów karnych decyduje wyłącznie o kolejności drużyn w tabeli w przypadku określonym w § 12 ust. 4 pkt d)
- Drużyny biorące udział w zawodach mogą wymienić do 7 zawodników bez możliwości powrotu z zastrzeżeniem, że w drugiej połowie można wymienić nie więcej niż 4 zawodników.
IV. PROTESTY
- Przy zgłaszaniu i rozpatrywaniu protestów w rundzie eliminacyjnej obowiązują następujące zasady:
a) mecze rozgrywane w systemie ligowym lub pucharowym – pierwszą instancją jest Komisja Rozgrywek Związku Piłki Nożnej prowadzącego rozgrywki, a drugą Komisja Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN. Protesty w sprawie zawodów muszą być dostarczone organowi prowadzącemu rozgrywki w terminie 24 godzin od zakończenia meczu, przy czym kopie protestów powinny być przekazane stronie przeciwnej. Odwołania od decyzji organów w pierwszej instancji mogą być wnoszone w terminie 3 dni od daty doręczenia pisemnego uzasadnienia decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Decyzje podjęte w drugiej instancji są ostateczne.
b) turniej – jedyną instancją jest Komisja Techniczno-Dyscyplinarna turnieju, do której protesty należy złożyć niezwłocznie (nie dłużej niż dwie godziny od zakończenia zawodów). - W rundzie finałowej jedyną instancją jest Komisja Techniczno-Dyscyplinarna turnieju, do której protesty należy złożyć niezwłocznie (nie dłużej niż dwie godziny od zakończenia zawodów).
V. SĘDZIOWIE
- Obsadę sędziowską zabezpieczają:
a) dla rozgrywek eliminacyjnych – Związki Piłki Nożnej prowadzące rozgrywki.
b) dla rozgrywek finałowych – arbitrów głównych wyznacza Kolegium Sędziów PZPN, a asystentów – Kolegium Sędziów Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. - Sędziowie zarówno w rozgrywkach eliminacyjnych, jak i finałowych muszą posiadać uprawnienia przynajmniej sędziów III ligi.
VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie mają zastosowanie przepisy zawarte w Uchwale Zarządu PZPN nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną z późniejszymi zmianami z oraz inne przepisy związkowe.
- Prawo interpretacji niniejszego Regulaminu przysługuje Zarządowi FPP.